Řešení problematiky hluku vnitřních prostor – snížení doby dozvuku

Velké otevřené prostory odráží zvuk od stěn a tříští jej. Na pocitu nepohodlí se tak odráží nejen samotná míra hluku, ale i nepříjemné dozvuky. Špatná akustika může navíc snižovat i srozumitelnost mluveného slova nebo jej zkreslovat. Snížit celkovou hlučnost a omezit tyto jevy je tedy žádoucím a často i poměrně snadno řešitelným problémem. Projektu by se však měl vždy ujmout odborník.

Kvalitní pracovní i životní prostředí

Nadměrný hluk vede ke zvýšení stresu, narušuje soustředění a může postupem času vést až k vážným zdravotním komplikacím. Zajistit kvalitní pracovní prostředí je tak naprostou nutností. Otevřené prostory a špatná akustika zasahují obsluhu ve výrobních halách a skladech, jsou ale aktuálním problémem i mimo průmyslové závody. Tělocvičny, velké sály nebo auly, ale i restaurace nebo open space kanceláře musí splnit nároky na kvalitu prostředí se stejnou důsledností.

Akustická studie

Základem návrhu odhlučnění proto musí být kvalitní akustická studie. Každý prostor má svá specifika, využívá jiné materiály a konstrukci, a i sám je využíván určitým způsobem. Odborná akustická studie dokáže přesně definovat šíření zvuku i kritická místa.

Akustické stěnové a podhledové panely

Úpravu prostoru pak řeší přesný návrh. Optimální volbou jsou pohltivé materiály, které výrazně snižují dobu dozvuku, a zároveň umožňují snadnou montáž, mají dlouhou životnost a je možné je i esteticky přizpůsobit danému prostoru.

I ve výběru materiálu je nutná dobrá znalost oboru. Efekt pohlcení zvuku materiálem může násobit i způsob zabudování do konstrukce. Nejčastěji se používají akustické stěnové nebo podhledové panely. Z estetického hlediska dovolují velkou škálu úprav i barevných variant. Po instalaci nepůsobí rušivě, a přesto skvěle vyhoví požadavkům na pohlcení zvuku.

V prostoru je možné pokrýt celou plochu stěn a podhledu, využít je však možné i samostatné desky nebo panely. Využít je možné materiály na bázi dřeva, kovové konstrukce, sendvičové panely nebo textilní. Stěny i panely efektně kombinují pevné desky s vrstvou absorpční náplně, například písku, vláken, dutými trubičkami. Kombinace více materiálů dovoluje kombinovat akustický systém s izolací tepelnou. Tím se dosahuje jedinou investicí hned násobně výhodného výsledku.

Řešení na míru jakémukoliv prostoru

Návrh zvukové izolace musí vycházet z typu užívání prostor i z důležitého hlediska komfortu. Povrch odhlučňovací plochy může být řešený materiály s vysokou elasticitou, dotekovou měkkostí. Mohou být potaženy povrchy pro snadnou údržbu a omyvatelnost. Dokonce mohou kombinovat protipožární opatření s úpravou odolnou proti ohni. I tyto požadavky jsou hodnoceny na základě konkrétního užití prostoru. Nechte si doporučit vhodné řešení na míru, investujte do kvalitního pracovního nebo životního prostředí a využijte výhody, které tato změna přináší v dalších oblastech, třeba v úspoře za vytápění nebo zlepšení estetického vzhledu.

Kontaktujte nás